Dne 21.října 2005 se uskutečnilo ve společenské místnosti Základní školy Karla Vokáče slavnostní vyhodnocení I.ročníku literární soutěže „Literární Strašice Karla Vokáče“. Soutěž byla vyhlášena ve čtyřech kategoriích:

Poezie A ( věk- neomezen)

Poezie B (věk- do 17 let)

Próza A (věk- neomezen)

Próza B (věk- do 17 let)

Celkově se zúčastnilo soutěže 37 účastníků z celé České republiky. Někteří autoři poslali své příspěvky do kategorií poezie i próza. Celkově lze říci, že úroveň těchto příspěvků byla velmi vysoká. Hodnocení provedla během léta porota ve složení: paní učitelka Věra Šmolíková- Vokáčová, profesorka českého jazyka Alena Seidlová z Prahy, básník a člen Obce spisovatelů Jaroslav Šlejmar, místní učitel a básník Tomáš Makaj. Nejmladšímu účastníkovi bylo 11 let a nejstaršímu 76 let.

Autoři ocenění v jednotlivých kategoriích:

Kategorie Poezie A

1.místo- Jiří Hort z Ostravy

2. místo- Jan Těsnohlídek z Krucemburku

3. místo- Luboš Tesař z Jemnice

Kategorie Poezie B

1.místo- Václav Dostál ze Studénky

2.místo- Vít Procházka z Horažďovic

3.místo- Hana Šustková z Úpice

Kategorie Próza A

1.místo- Blanka Spáčilová z Mirošova

2.místo- Jan Řehounek z Nymburku

3.místo- Petr Střešňák z Prahy

Kategorie Próza B

1.místo Roman Krejčík z Cheznovic

2.místo Michal Vít z Nýřan

3.místo Markéta Hnátková z Ostravy

V programu vyhodnocení literární soutěže na úvod vystoupil Patrik Štych s básní od Karla Vokáče. Poté přečetla paní ředitelka Mgr. Eva Válková životopis tohoto strašického učitele a básníka. První část pásma zakončilo vystoupení skupiny Pěttet pod vedením ing. K. Krále, která se představila se zhudebnělou poezií věnovanou Strašicím. Po krátké přestávce zahráli na kytary pan učitel Procházka se svým žákem Eduardem Hublem. Následovně zarecitovala Kamila Žováková báseň od Víta Dostála. Hororový příběh „Deník Petra Duba“ od Michala Víta v podání Lucie Procházkové nenechal nikoho z přítomných sedět v klidu. Mezihry mezi jednotlivými výstupy zajistili pan učitel Procházka a Šilhánek. Dále v pořadu zarecitoval Daniel Mikeš výběr z básní Jana Těsnohlídka a Jiřího Horta. V závěru se představil Petr Matějka s prozaickým textem „ Guláš na rozloučenou“ od ing. Blanky Spáčilové z Mirošova a výběrem básní Luboše Tesaře.

Program vyhodnocení soutěže doprovázela výstava „ Karel Vokáč básník a učitel“. Na této výstavě byla vystavena celá řada dokumentů z jeho života a umělecké tvorby. Vrcholem literárního a hudebního pásma bylo vyhlášení výsledků a předání diplomů s věcnými cenami. Závěrem bych chtěl poděkovat paní starostce Mgr. Zdeňce Drahokoupilové a radě obce za finanční podporu, která byla soutěži poskytnuta. Dále děkuji porotcům za trpělivost při hodnocení příspěvků a všem účinkujícím za jejich ochotu a kvalitní výstup.

Hlavní sponzoři

paliva strasice logo strasice
Paliva Strašice Služby obce Strašice s.r.o.
JSN Epic is designed by JoomlaShine.com